שיחות שונות
מרצה כותרת תקציר סידרה
מר משה מושקוביץ פרידה מפרופ' יעקב נאמן ז"ל בח' חנוכה תשע"ז נפטר פרופ' יעקב נאמן ז"ל, שר המשפטים והאוצר לשעבר. נאמן היה פרופ' למשפטים, עו"ד ומשפטן וכיהן כשר בשתי ממשלות נתניהו. מלבד עיסוקיו הציבוריים, נאמן היה חבר קרוב של מושקו וידיד הישיבה. מושקו נפרד מחברו הותיק ומספר אודות עשייתו הציבורית והקשר העמוק עם עולם התורה והישיבה. עיונים בפרשנים
הרב יואל בן נון ברוך השם - ברכות על המתרחש לנגד עינינו 3 טורי ברכות על אירועים יוצאי דופן שהתרחשו לנגד עינינו לאחרונה (חודש טבת תש"ף) שיחות ראשי הישיבה לפרשת השבוע (תשפ"א)
הרב אהרן ליכטנשטיין "ריב של אוהבים עם העולם" כיצד עלינו לגשת אל יצירה אמנותית? שאלה זו נשאלת לעתים קרובות על ידי תלמידים העוסקים בספרות, כאשר נראה שהתשובה נוגעת גם לתלמידי ישיבה. שיחות ראשי הישיבה לפרשת השבוע (תשפ"א)
הרב עמיחי גורדין זכר ונקבה עדי היסוד נחריבה היהדות תמיד טענה שמעמדם הרוחני-קיומי של הגבר והאישה שווה לחלוטין, אך גם יש בין המינים שוני מהותי. שיחות ראשי הישיבה לפרשת השבוע (תשפ"א)
הרב עמיחי גורדין מה לרב בישיבת הסדר ולראש 'הפלג הירושלמי'? הרב גורדין מספיד את הרב שמואל אויירבך זצ"ל מה הוביל רב "מזרוחניק" ששירת כקצין בצה"ל לחלוק כבוד אחרון לאחד מגדול רבני הציבור החרדי? הרב עמיחי גורדין מסביר שלמרות התהום הפעורה בין השקפתו לזו של הרב אוירבך, רב המשותף על המפריד. שיחות ראשי הישיבה לפרשת השבוע (תשפ"א)
הרב אהרן ליכטנשטיין דברי הספד שנשא הרב אהרן ליכטנשטיין על הרב משה פינשטיין דברים שאמר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל בישיבת "הר עציון" ביום י"ג באדר ב' תשמ"ו, עם היוודע דבר פטירתו של הרב משה פינשטיין זצ"ל. כתב וערך: פרופ' אביעד הכהן שיחות ראשי הישיבה לפרשת השבוע (תשפ"א)
הרב אהרן ליכטנשטיין נחפשה דרכינו ונחקורה שיחת הרא"ל זצ"ל לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין שיחות ראשי הישיבה לפרשת השבוע (תשפ"א)
הרב אהרן ליכטנשטיין עזות וענוה דברים לזכר הרב יהודה עמיטל ז"ל בציון שנה להסתלקותו שיחות ראשי הישיבה לפרשת השבוע (תשפ"א)
רבני ותלמידי הישיבה י"ט אדר, יום השנה לנפילתם בקרב בלבנון של תלמידי הישיבה דניאל ישראל מושיץ ודוד (דידי) כהן הי"ד "דני ודוד - אנשי מסתרי הנפש היו. בפשטות ובטבעיות, כמעט בהיחבא ובהסתר חיו ויצרו. מתוככי הנפש, משורשי נשמתם, נבעה ופרצה החוצה אותה פשטות, אותה תמימות ויושר, אותה ענווה זהירה, שליוותה אותם והדריכה את צעדיהם" שיחות ראשי הישיבה לפרשת השבוע (תשפ"א)
הרב אהרן ליכטנשטיין אם דעת אין, מנהיגות מנין? השיעור עוסק בעניני דיומא- מחלוקות שבין המגזרים בעמ`י ובקבלת סמכות תורנית. שיחות שונות
הרב אהרן ליכטנשטיין עזות וענווה- לזכר הרב עמיטל מילים לזכרו של הרב עמיטל במלאות שנה לפטירתו. שיחות שונות
הרב אהרן ליכטנשטיין בין חיי פיצול לחיי אחדות כיצד אירועי מאורעות תש`ס ('אינתיפאדת אל-אקצא') משפיעים על השקפת העולם שלנו? עלינו לאמץ 'חיים כפולים': מחד - לשדר מסר של המשכיות ונורמליות, ומאידך - להישאר רגישים לצער הציבור, שהרי מוקד התשובה הוא בצעקה אל ה' בעקבות צרות. כך אולי נגיע ל'חיי אחדות', המשלבים בין עבודת ה' היומיומית לבין השותפות הרגשית בגורל העם. כפילות זו מקבילה להפרש בין שני צווי `פרו ורבו`, שהופנו לאדם הראשון ולנח.
הרב יהודה עמיטל ערכם של חיי אדם מהו יחסנו לנסיגה מלבנון? כמו בתקופת מלחמת לבנון, עלינו לדעת שפיקוח נפש גובר על ערך הכבוד הלאומי.
הרב אהרן ליכטנשטיין בעקבות אירועי עמונה יום הפינוי בעמונה היה יום שחור וקשה, וח`ו שיהיו לנו ימים נוספים כאלו. בימים כאלו מתבקשים מכולנו חשבון נפש, הפקת לקחים והסקת מסקנות. כיום, יותר מתמיד, אנו נדרשים לאחד לבבות, ויש להתחיל בלבבות הציבור שלנו. יש לפעול ולהתפלל לימים טובים יותר, שבהם נוכל להשיג שלום השוכן בתוכנו: שלום אמיתי, שלום של הבנה, שלום מתוך רצון ויכולת לקדם את הצרכים שלנו - תוך כדי ראיית המחלוקת וצרכי הצד השני. אירועי 'עמונה' היוו, ללא ספק, מעידה; נתפלל ונפעל שאותם אירועים לא יהפכו למפולת.
הרב אהרן ליכטנשטיין הגישה המושגית-בריסקאית בלימוד התורה: השיטה ועתידה הגישה הקונצפטואלית נותרה הדרך המועדפת להשגת המטרות הכפולות "להבין ולהשכיל" "ולהגדיל תורה ולהאדירה".
הרב אהרן ליכטנשטיין אמא דברים שנאמרו במעמד הלוויית אמו של הרא"ל ז"ל. הם מועלים על הכתב פחות או יותר כפי שנאמרו, פרט לשינויי סגנון קלים, אך בתוספת כמה קטעים קצרים בשולי ההספד, אשר הושמטו, בשעת מעשה, בגין לחץ זמן.
רבני ותלמידי הישיבה מכתב לקו - "כי עליך הורגנו" דברים לזכרו של הרב עדין שטיינזלץ ז"ל מפי ראש הישיבה הרב יעקב מדן. אנחנו מציינים פה מאמר שלו - שהופיע לראשונה בעלון שבות 43.
הרב יהודה שביב מכתב מרב יהודה שביב לרב חנן פורת על הקמת הישיבה מכתב אחד מתוך תכתובת בין הרב שביב וחנן פורת בשנת תשכ"ח טרם הקמת הישיבה. הדברים המרגשים מדברים בעד עצמם.
הרב יעקב מדן דברי הספד לזכר הרב חנן פורת ז"ל הדברים נאמרו באזכרה לרב חנן ז"ל (ט"ו בכסלו ה'תש"ד – ו' בתשרי ה'תשע"ב), שהתקיימה בבית-המדרש בו' מרחשוון, יום סיום השלושים. ההספד מובא מתוך הטיוטה שהכין הרב מדן, בשינויי-עריכה קלים, ובאישורו של הרב.
הרב אהרן ליכטנשטיין מקור האמונה הוא האמונה עצמה בשורה התחתונה, מקור האמונה האנושי העיקרי הוא האמונה עצמה.
הרב משה ליכטנשטיין הגדול והגבור - מכתבו של ראש הישיבה בעקבות הקורונה מכתב של הרב משה בעקבות הנגיף - הופיע לראשונה במקור ראשון, ערב שבת קודש פרשת ויקרא תש"פ
הרב אמנון בזק אסור לוותר על ההכרה הבסיסית של מרכזיות לימוד גמרא בעולמנו הרוחני, כי בנפשנו היא תגובה למאמר שהופיע במקור ראשון על מרכזיות לימוד גמרא בזמננו
הרב יעקב מדן קבלת שבת בשידור חי! יום שישי ערב שבת ויקהל פקודי תש"פ עם הרב מדן ונערן אשחר. בואו לקבל איתנו שבת בדברי התעוררות וניגונים.
הרב מאיר נהוראי השיעור הגדול לחיים שלמדתי מהרב קנוהל זצ"ל כתלמיד צעיר בישיבת הר עציון פגש הרב מאיר נהוראי לראשונה ברב אלישיב קנוהל שלימד אותו, בצניעות האופיינית לו, פרק חשוב שמלווה אותו בהנהגה הרוחנית של הציבור עד היום
הרב שלמה לוי יב באדר - יום פטירתו של הראשון לציון ורבה הראשי של תל אביב הרב חיים דוד הלוי זצ"ל מדברי ההספד של חתנו ותלמידו הרב שלמה לוי, ראש כולל ההלכה בישיבת הר עציון ושל מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל "הרב זצ"ל חש בעמקי נפשו את הרצון והצורך לרדת אל העם ולהביא בפניו את דבר ה', באופן המתאים לכליהם של השומעים והמקבלים. וכך דבריו בהקדמת ספרו "מקור חיים": "חובתו של כל תלמיד חכם ורב בישראל לעסוק בדורנו זה בהסברת המאור שבתורה בעל פה ובכתב, לפי כחו ולפי כשרונו, אף אם בעקבות זאת יתבטל במקצת מעומק לימוד תורה בבית מדרשו..." תפיסה זו הנחתה אותו בנסיון להשפיע על כל החוגים והשכבות, רחוקים וקרובים, בני כל העדות והגילים. עדות לכך הוא ספר קיצור שו"ע מקור חיים, שנכתב על מנת להקל על המחפשים את ההלכה בלשון פשוטה ועממית, וכידוע נקלט היטב בציבור ונלמד בבתי ספר רבים. אין זה מצוי במקומותינו שתלמיד חכם בשיעור קומתו של הרב זצ"ל, ובתפקיד של ראב"ד בעיר הגדולה בישראל, כותב ספר לימוד לילדים בביה"ס העממי. ברם כשנוכח לדעת שנחוץ לכתוב בשפת דורנו ולהתייחס למציאות הקיימת על מנת שההלכה שהילדים לומדים תתאים למציאות החיים ותהיה אצלם בבחינת תורת חיים, וכן להתייחס לעדות השונות ולהקל בזאת על התלמידים והמורים – פעל ועשה. הוא אף התמסר להוצאת הספר והפצתו והיה זה אופייני לדרכו, במקום למחות על כך שבבתי הספר מלמדים הלכות לפי מנהג אחד בלבד, הוא פנה לחפש את הפתרון הנכון ולהירתם לביצועו. מהספדו של מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל: "היום לכל אחד יש תווית- "הוא ששיך למפלגה הזו, לבית מדרש הזה וכד'. הרב חיים דוד הלוי היה אדם ללא תווית. לא היית יכול להגיד עליו שהוא שייך לחרדים או לציונות הדתית הוא היה שייך לעם כולו"

עמודים