קש"ת - אדם וביתו
מרצה כותרת תקציר
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין אדם וביתו - שיעור 1 השיעור עוסק בכלים להתרוממות מהאדם הטבעי, של פרק א' בבראשית, לאדם האנושי. יש ביניהם הבדל בתשוקה לחיי נצח [הנצחה], ובתשוקה לידע. הבדלים אלו מבוטאים על ידי עץ הדעת ועץ החיים. משמעותו של הידע לאדם.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין אדם וביתו - שיעור 2 השיעור עוסק בכלים להתרוממות מהאדם הטבעי, של פרק א' בבראשית, לאדם האנושי. יש ביניהם הבדל בתשוקה לחיי נצח [הנצחה], ובתשוקה לידע. הבדלים אלו מבוטאים על ידי עץ הדעת ועץ החיים. משמעותו של הידע לאדם.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 10 התכונה הגברית של כיבוש והישגים עלולה לגרום לאבדון. כאשר מתמכרים אליה, היא מובילה למקומות מוגזמים ורעים, אם כי גם להתקדמות. התכונה הגברית מסוגלת להתנתק, להסתכל על הדברים מבחוץ, ולעשות דברים לא נעימים, בשונה מהתכונה הנשית שחווה את העולם מבפנים, ולכן קשה לה יותר להתעלם מדברים.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 11 השיעור עוסק ביחס לשני צדדים באלוקות, צד של שכינה וצד של אלוקים. השכינה זה הצד המשקף את התכונה הנשית. הליווי שלנו בגלות, השיחה הישירה עם ה'. אלוקים משקף את התכונה הגברית. השלטון, ההובלה בעולם. שיקוף שתי בחינות אלו דרך התייחסויות שונות לקב`ה. בנוסף, השיעור עוסק בחשיבות ובצורך האנושי לחלוק ולשתף בכאב ובשמחה, צורך שבא לידי ביטוי בקשר זוגי.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 12 השיעור עוסק בדרך להביע ביקורת. כיוון שזוגיות היא שותפות, חשוב שאדם יגיד את דעתו האמיתית, בכנות. את הדברים צריך להגיד בעדינות, ורק אחרי הדברים הטובים האמיתיים, שלא נכללים בביקורת. זאת כיוון שאנשים שומעים יותר ממה שאומרים להם, ולכן צריך לרכך את ההערות שלנו.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 13 השיעור עוסק בתכלית הנישואין. התכלית היא לא רק האהבה המשותפת, אלא הייעוד המשותף, העובדה ששני בני הזוג מסתכלים קדימה לעבר אותה נקודה. אדם צריך לדעת שכשהוא מתחתן הוא מקים בית, והשותפות שלו עם אשתו, הבית שהם מקימים, זה הדבר החשוב ביותר בחייו.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 14 השיעור עוסק בתפישת הזוגיות. הרב גורדון פורס בפנינו שתי גישות שונות לנישואין – גישה אחת כללית, תועלתנית, לשם הבאת ילדים, לצורך הכלל, ללא מקום לפרט. גישה שנייה היא נישואין כסיפוק רצונותיו ותאוותיו של הפרט, כשהתכלית היא הנאת בני הזוג. הדרך היהודית היא שלישית, המשלבת את שניהם למשהו חדש, כיון ששני צדדים אלה חשובים, כמו שרואים מפרקים א' וב' בבראשית.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 15 זוגיות נותנת מקום לצורך של האדם לתת. קשר של נישואין מכיל בתוכו רצון לקשר בפני עצמו, כי הוא טוב, כיוון שאוהבים אחד את השני, אך לא פחות מכך, אחריות משותפת, ויעדים משותפים של בני הזוג. אדם צריך לצאת מעצמו, ולרצות לתת לבת זוגו [ולהפך], מתוך הערכה וכבוד לדעותיה. כבוד ואחריות אלו משמשים מצע לגידול ילדים, ואחריות כלפיהם.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 16 אנחנו חיים בעולם מלא אנטינומיות. אנחנו לא באמת מבינים את היקום והמציאות, ולא מסוגלים לתפוש אותה. כך גם אנחנו לא מבינים את היחס בין הקב`ה לעולם. באופן בלתי נתפס, הקמת בית, וקשר פיזי בן איש לאשתו היא דרך להדמות לקב`ה, מה שהופך מעשה זה לקדוש. היהדות תומכת בחיבור זה [מלבד במחלוקת לגבי יבום], כיוון שהיהדות פועלת דרך והטבע ומרוממת את הטבע. הבאת ילדים וגידולם זה תהליך של בריאה, דומה להשגחת ה' בעולם, על ידי אהבה ומשפט, גילוי וצמצום גם יחד.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 17 השיעור עוסק בחוויה מול מעשים בקיום מצוות. החשיבות של הרגש הדתי, וחשיבות מעשה המצווה, גם ללא רגש וכוונה. חשיבות המעשה גדולה מחשיבות הרגש, כיוון ש`אחרי המעשים נמשכים הלבבות`, בעוד ההתרגשות והחוויה לא יגרמו בהכרח למעשים, ולכן במצב של בחירה בין השניים, יש עדיפות לקיום מעשי והלכתי על פני חוויות דתיות.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 18 מערכת הנישואין היא מערכת המבוססת על מחוייבות, על מנת ליצור בלעדיות בין בני הזוג, כיוון שבת זוג היא חלק ממך ממש. קשר נפשי עם נשים נוספות על פני אשתו של אדם הוא בעייתי, ולכן חברה מעורבת בוגרת היא מסובכת יותר מחברה מעורבת בגילאי התיכון, וצריך להקפיד לשמור על גבולות נפשיים, ולא להגיע לשיחות אינטימיות.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 20 השיעור פותח ביחס לשינויים בהלכה מתוך פרספקטיבה של ענוה למסורת, תוך הבנה שאנחנו לא רואים הכל. בנוסף הוא דן בחיפוש של הנאה ולא נהנתנות. הנהנתנות, סיפוק היצרים, מובילה למיאוס וחוסר סיפוק, כיון שלא מחפשים את הדבר לכשעצמו, בעוד ההנאה יוצרת סיפוק ואושר, ומשנה א
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 21 השיעור עוסק במשמעות ההגבלות והאיסורים הכלולים בקשר הנישואין, המאפשרים לאדם להתעלות על יצריו. האיסור יוצר בחירה. ההכרח לבלעדיות מחייב לאמת. בנוסף הוא דן בסוגיית חברה מעורבת – נפרדת אצל נשואים. במציאות של ימינו אין מקום להפרדה מוחלטת, אך חשוב לא להגיע לשיח
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 22 השיעור עוסק בהבדל בין הנאה שעושים לשם השגת תוצאה מסויימת, להנאה שעושים אך ורק לשם ההנאה הרגעית. הנאה לשם התוצאה של פעולת ההנאה, שיוצרת טוב, מעניקה לנו סיפוק. קשר פיזי בלבד עם אישה הוא רגעי, לשם ההנאה עצמה. קשר נפשי הוא לתוצאה, ותוצאות הפעולה, והסיפוק הנוב
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 23 השיעור עוסק ביחס של היהדות ליחסי אישות. על פי היהדות הם דבר חיובי בפני עצמם ולא רק לצורך ילדים, אך יחד עם זאת כוללים אחריות על מעשיך ולא רק תאוות בשרים. זאת בניגוד לחברה המודרנית, המציגה מודל של קשר הכולל משיכה פיזית בלבד. בנוסף הוא דן על כך שלגברים קל יו
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 24 השיעור עוסק בהבדל בין החיבור הנפשי של הגבר למעשיו לזה של האישה. צריך להשתמש בהבדל זה לחיזוק הזוגיות. אך בגלל תכונה זו, הגבר צריך לשים לב שהוא לא נופל לקשר מנותק מרגשותיו, רק לשם ההנאה הרגעית, כיון שקשר כזה מוביל למיאוס ומיצוי. בנוסף השיעור דן בגידול ילדים
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 3 התרוממותו העיקרית והחשובה ביותר של האדם מטבעי לאנושי היא על ידי הנסיגה. על ידי הציווי האלוקי המנוגד לטבע [לא לאכול מעץ הדעת]. על ידי הבחירה החופשית של האדם לא לעשות מעשה מסוים, מתוך הכרה באחר האלוקי, האדם מגיע לדרגת אנושיות, ומתוך כך גם ליכולת להכיר בזולת האנושי.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 4 השיעור עוסק בנתינת המקום לזולת. על מנת ליצור קשרים משמעותיים בין איש לאישה, צריך לכבד אחד את השני. לרצות לשמוע ולהבין את מקומו של בן הזוג. מתוך אכפתית מרצונותיו ודעותיו של האחר, אפשר להגיע לפשרות ולרצון טוב. חיים ללא זוגיות ונתינת מקום לאחר הם פרישה מהציבור. קרבה זה דבר נפשי, הנוצר מהזדהות עם האחר.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 5 השיעור עוסק ב`לא טוב היות האדם לבדו`. חשיבות השיתוף בין בני האדם, הצורך החזק של האדם להיות מובן, וההבנה כפותרת מתחים ובעיות בקשרים בין אישיים. מקומה של האישה כבת ברית, ולא רק כנקבה. שותפה לחיים, לחוויות, ולהבנה.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 6 השיעור עוסק בחשיבות של היכולת להסתכל על המציאות מבחוץ. על פי זה שהאדם נותן שמות לחיות, תוך הנחה שלכל דבר שמסופר יש משמעות, אנו לומדים על המקום הנפשי הנדרש מהאדם, להסתכל על הטבע מלמעלה, ולא כמשועבד לו, ומתוך נקודת מבט זו, אפשר לרומם את העולם ולבנותו.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 7 העולם הוא מקום של חיסרון, ולכן של אופציה להתקדמות. בכל מעשיו של האדם הוא תמיד יכשל במשהו, כיוון שאין שלמות, אך זו מעלתו. התיקון של האדם שונה בין גברים ונשים, ובאופן יסודי יש להם תכונות שונות. המגמה העולמית בימינו היא טשטוש הזהות הנשית.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 8 התכונה הנשית והתכונה הגברית וכישלונם באות לידי ביטוי בקללה שקיבלו אדם וחוה. תכונתו של האיש היא הרצון לשלוט, ולכן עונשו שהשלטון יגיע לו במאמץ. תכונת האישה היא הרצון לתענוג והנאה, ולכן עונשה הוא שיעבוד ועצב. אלה לא עונשים, אלא דרכי תיקון.
שיעורי אודיו הרב עמיחי גורדין שיעור 9 התכונה הנשית והתכונה הגברית וכישלונם באות לידי ביטוי בקללה שקיבלו אדם וחוה. תכונתו של האיש היא הרצון לשלוט, ולכן עונשו שהשלטון יגיע לו במאמץ. תכונת האישה היא הרצון לתענוג והנאה, ולכן עונשה הוא שיעבוד ועצב. אלה לא עונשים, אלא דרכי תיקון.